Porady dermatologa: suche i spierzchnięte usta
Struktura ust: dlaczego są one tak delikatne?
W porównaniu do innych partii ciała, skóra ust ma zdecydowanie inną strukturę. Jest znacznie cieńsza i bardziej przezroczysta, przez co naczynia krwionośne są bardziej widoczne , a usta przybierają charakterystyczną różowoczerwoną barwę.
Ścisłej mówiąc, zewnętrzna warstwa, tj. warstwa rogowa ust jest nawet siedmiokrotnie cieńsza niż w pozostałych częściach twarzy.
Warstwa rogowa , składająca się z obumarłych komórek, odgrywa istotną funkcję obronną, pozostaje w stałym kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym.
W 90% spełnia funkcję bariery ochronnej, przed wnikaniem obcych i szkodliwych substancji do głębszych warstw oraz chroni przed utratą wody (TEWL-transepidermalna utrata wody w skórze ).
W związku z tym, że w ustach warstwa ochronna jest znacznie mniejsza, a zawarta w komórkach woda ma tendencję do stałego zmniejszania się , prowadzi to do odwodnienia skóry ust.
Z najnowszych badań wynika, że zawarte w naskórku ceramidy, związki z grupy lipidów, działają jak cement pomiędzy korneocytami, ściśle do siebie przylegają, zapewniając nieprzepuszczalną powłokę dla wody. Komórki naskórka są bardzo ważne w utrzymywaniu optymalnej bariery ochronnej dla ust.
Nasze wargi mają jeszcze jedną specyficzną cechę: nie mają gruczołów potowych ani włosów. Oznacza to, że pozbawione są naturalnej ochrony lipidowej, film hydrolipidowy jest minimalny, co zwiększa ryzyko odwodnienia. Także melanocyty, w których przebiega produkcja melaniny- naturalnego barwnika, występują w mniejszych ilościach. W konsekwencji oznacza to mniejszą ochronę przeciw promieniowaniu słonecznemu.
Najczęstszą występującą dolegliwością dotyczącą ust jest – suchość. Objawia się ona nie tylko ekstremalnie suchymi ustami, ale także czasem pęknięciami, a nawet powstawaniem krwawiących, bolesnych ran. Widoczne objawy to: pieczenie, zaczerwienienie, opuchlizna, uczucie napięcia. Przyczyną suchych ust są zarówno czynniki wewnętrzne jak i zewnętrzne.
Wewnętrzne czynniki występują znacznie rzadziej i jest to m.in. niedobór witamin ( głównie witaminy B i C), wirusy, infekcje bakteryjne lub grzybiczne , a także odwodnienie organizmu.
W przypadku powstania infekcji, bardzo ważne jest zaprzestanie używania wszelkich pomadek, błyszczyków i innych kosmetyków, gdyż może to prowadzić do rozprzestrzenienia choroby na okoliczne miejsca wokół ust oraz jak najszybsze zgłoszenie się do dermatologa, w celu rozpoznania problemu.
Niektóre leki, jako skutki uboczne mogą powodować wysuszenie i spierzchnięcie ust, np. izotretynoina (przeciwtrądzikowa), leki moczopędne, przeciwlękowe i antydepresyjne.
Jednak najczęstszą przyczyną suchości ust jako czynnik wewnętrzny zalicza się atopowe zapalenie skóry, stan osłabienia i wysuszenia skóry związany z predyspozycją do alergii wziewnych i pokarmowych.
Druga grupa powodująca podrażnienia ust to czynniki zewnętrzne, które w związku z delikatną warstwą zewnętrzną ust, oddziałują na nie bardzo mocno.
Najczęściej występujące z nich to:
Bardzo istotne znaczenie ma zatem ma unikanie nieodpowiednich, słabej jakości produktów, które mogą zawierać drażniące i uczulające substancje.
Jeśli dojdzie do uczulenia, najlepszym rozwiązaniem jest natychmiastowe zaprzestanie używania podejrzanych produktów i skontaktowanie się z dermatologiem, w celu zdiagnozowania przyczyny problemu za pomocą odpowiednich testów.
Środki zaradcze i leczenie
Najlepszą metodą zachowania zdrowych ust jest odpowiednie nawilżanie ich od wewnątrz, za pomocą odpowiedniej diety zawierającej owoce i warzywa, a także spożywanie minimum 2 litrów wody dziennie. Od zewnątrz możemy sobie pomóc stosując balsamy do ust, które mają funkcję nawilżającą, odżywczą i ochronną.
Najlepiej grubą warstwę aplikować rano i wieczorem, a także w ciągu dnia, nawet pod pomadkę.
Na wieczór warto zastosować maskę na usta, która przyniesie ulgę i ukojenie.
Najlepszymi substancjami chroniącymi usta przed wiatrem, słońcem i zimnem są substancje pochodzenia roślinnego.
Jedną z nich, jest bogate w składniki odżywcze masło shea, naturalny produkt o właściwościach zmiękczających, łagodzących i przyspieszających regenerację skóry.
Warto zwrócić uwagę na witaminę E, która działa antyoksydacyjnie, a także koi i łagodzi podrażnienia. Kwasy tłuszczowe zawarte w olejach roślinnych ( pszenica, słonecznik, siemię lniane), także są ważnym składnikiem balsamów do ust.
Jeśli nie występują żadne zewnętrzne lub wewnętrzne przeciwskazania, od lekarza dermatologa można używać tego typu kosmetyków, aby zapobiegać i redukować pieczeniu ,suchości i spierzchnięciu ust, a tym samym zapewnić im piękny estetyczny wygląd.
No Comments
John Doe
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam blandit sem vel neque iaculis, vitae tempus lacus pellentesque. Nullam sed est vel massa laoreet varius. Sed euismod arcu ante, ac lacinia nunc venenatis eget. Sed bibendum, turpis vitae dapibus venenatis, urna ex blandit felis, eu faucibus mi sapien non velit. Aenean eu tempor lectus. Nulla bibendum, ipsum maximus facilisis ultrices, arcu augue.
Chris Johnson
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam blandit sem vel neque iaculis, vitae tempus lacus pellentesque. Nullam sed est vel massa laoreet varius. Sed euismod arcu ante, ac lacinia nunc venenatis eget. Sed bibendum, turpis vitae dapibus venenatis, urna ex blandit felis, eu faucibus mi sapien non velit.
Eddie Barkley
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam blandit sem vel neque iaculis, vitae tempus lacus pellentesque. Nullam sed est vel massa laoreet varius. Sed euismod arcu ante, ac lacinia nunc venenatis eget. Sed bibendum, turpis vitae dapibus venenatis, urna ex blandit felis, eu faucibus mi sapien non velit.