Porady dermatologa: powieki i makijaż

Skóra na powiekach powiek jest bardzo cienka, ma zaledwie 0,05 mm i razem z ustami jest najbardziej delikatnym i wrażliwym obszarem naszego ciała.

Pomimo to powieki pełnią bardzo ważną funkcję: stanowią naturalną ochronę oczów przed mechanicznymi uszkodzeniami, intensywnym światłem, wiatrem  i innym szkodliwym wpływem chemicznych i fizycznych czynników zewnętrznych.

Powieki zbudowane są z kilku warstw, ostatnia z nich spojówka przechodzi płynnie na powierzchnię gałki ocznej i odpowiada za ciągłe jej nawilżanie.

Jeśli zrobimy eksperyment i przez dłuższy czas będziemy się starać mieć  otwarte oko, bez mrugania, które jest przecież naturalnym odruchem, wówczas zaczniemy po pewnym czasie  odczuwać dyskomfort. Odczujemy pieczenie. Będzie to rezultatem odwodnienia, poprzez przedłużający się kontakt z powietrzem.

Powieki odgrywają też rolę estetyczną, nadają kształt oczom i piękny wygląd. Różnego rodzaju, odpowiednio dobrane kosmetyki do makijażu  oczu jeszcze bardziej uwydatniają i podkreślają piękne spojrzenie. 

Na wygląd powiek i skóry wokół oczu ma także wpływ proces starzenia się skóry (opadające powieki) i ogólny stan zdrowia (np. cienie i worki pod oczami).

W skórze oka znajdują się gruczoły łojowe i potowe, których wydzielina uchodzi do końcówek powiek zakończonych rzęsami. W powiece znajduje się  także inny ważny gruczoł. Chodzi oczywiście o gruczoł łzowy, produkujący ciecz łzową. Rozprowadzanie jej odbywa się podczas mrugania powiekami. U zdrowego człowieka na powierzchni oka ciecz łzowa tworzy tzw. film łzowy. Jego rolą  jest nawilżanie i odżywianie powierzchni oka, zapobiega w ten sposób uszkodzeniom rogówki

 

Skóra powiek jest bardzo wrażliwe i delikatna, łatwo ulega podrażnieniom, co prowadzi do zapaleń. Najczęściej spotykane to zapalenie spojówek oka,  dotyka ono głównie górną powiekę.

 

Zapalenie skóry powiek jest często pojawiającym się problemem.

Łagodne jego objawy to:

  • Suchość
  • Świąd
  • Łuszczenie się skóry

Do cięższych objawów należą:

  • Silny świąd
  • Pieczenie
  • Obrzęk
  • Pęcherzyki i strupy
  • Łzawienie (nadprodukcja łez)

Zapalenie skóry najczęściej dotyka dzieci, ale pojawia się też u młodzieży i dorosłych.

Zapalenia skóry jest terminem bardzo ogólnym, który wskazuje na pewien stan zapalny, który może być wywołany wieloma przyczynami. Jednym z najczęstszych jest podrażnienie spowodowane przez czynniki zewnętrzne. Mówimy wówczas o kontaktowym zapaleniu powiek i spojówek.

Kontaktowe zapalenie powiek

Zapalenie skóry powiek spowodowane jest przez czynniki fizyczne i chemiczne.

Zwykle dochodzi do niego przy normalnym myciu twarzy i włosów, przy kontakcie z wodą, środkami myjącymi czy szamponem. Skóra twarzy n tak łatwo ulega tak łatwo  uszkodzeniom, gdyż jest znacznie grubsza. Natomiast powieki ze swoją delikatnością i wrażliwością są narażone na wszelkie podrażnienia. Woda i różne substancje czynne zawarte w  środkach czyszczących mogą najpierw powodować suchość , a potem podrażnienie, zaczerwienienie i pieczenie. Tak samo niekorzystanie działa chlor w basenie, powodując suchość i podrażnienie.

Suchy, wietrzny i zimny klimat, zmiany sezonowe oraz stres ( i pocieranie oczu), mogą również sprzyjać jego wystąpieniu.

Oczywiście używanie kosmetyków do makijażu  i kremów może być przyczyną różnych podrażnień powiek, ale jest to znacznie mniej spotykane.

Czasami podczas aplikacji kosmetyku może dojść do podrażnienia, jeśli zbyt agresywnie wcieramy czy wmasowujemy dany kosmetyk.

Osoby, które cierpią na atopowe zapalenie skóry, są bardziej narażone na zapalenie powiek, gdyż mają bardziej wrażliwą skórę i są bardziej podatne na działanie czynników zewnętrznych. Już samo zimne powietrze może prowadzić do podrażnienia skóry. Osoby z atopowym zapaleniem skóry mające predyspozycje do alergii wziewnych i pokarmowych, często cierpią na zapalenie spojówek, gdyż różne czynniki jak pyłki, zwierzęta, kurz domowy doprowadzają do łzawienia i podrażnienia oka.

Alergiczne kontaktowe zapalenie powiek

Kontaktowe zapalenie powiek wywoływane jest najczęściej reakcją alergiczną na kontakt z różnymi substancjami . Mogą uczulać zarówno krople do oczu, kosmetyki , perfumy czy lakiery do paznokci.

W 5-10% przypadków jest to alergia na używane kosmetyki, na zawarty w nich nikiel. Spotkać go można w składzie takich produktów jak: tusz do rzęs, cienie do powiek, eyelinery i kredki.

Reakcja alergiczna może nie wystąpić od razu, ale z pewnym opóźnieniem, nawet kilka dni po użyciu alergicznego produktu, co często utrudnia znalezienie przyczyny alergii.

Głównym , jednym z pierwszych symptomów jest dość intensywny świąd, któremu towarzyszy zaczerwienienie, a następnie tworzenie się pęcherzyków na skórze.

W przypadku wystąpienia zaplenia skóry konieczna jest wizyta w lekarza dermatologa, w celu postawienia odpowiedniej diagnozy, po testach alergicznych i wdrożenie leczenia.

Ochrona przed podrażnieniem skóry oczu:

  • Dokładne usuwanie makijażu oczu za pomocą delikatnych kosmetyków do demakijażu
  • Osuszanie powieki, nie pozostawianie na nich wody (należy robić to delikatnie bez  tarcia).
  • Unikać aplikowania na powieki kremów zawierających retinoidy oraz kwasy owocowe.

W przypadku wszystkich zapaleń skóry powiek zaleca się stosowanie poniższych zasad:

  • Absolutnie unikać drapania się lub zwilżania powiek, aby złagodzić uczucie swędzenia i pieczenia
  • Zaprzestać na czas infekcji stosowania wszelkich kosmetyków kolorowych do oczu, aby nie musieć ich usuwać za pomocą preparatów do demakijażu
  • Unikać basenu i sauny
  • Unikać kontaktu z szamponem
  • Skontaktować się z lekarzem dermatologiem, w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Ostatnia, fundamentalna zasada to higiena oka i jego okolic oraz używanie dobrej jakości, certyfikowanych, hipoalergicznych kosmetyków, testowanych na zawartość niklu, które będą bezpieczne dla naszych oczu.

 

No Comments