Porady dermatologa: cera tłusta i makijaż

W  naszym nowym blogu systematycznie  będziemy spotykać się z doktorem Francesco Antonaccio, który będzie prezentował Wam porady i wskazówki dotyczące skóry. Doktor Francesco jest włoskim dermatologiem, od dwudziestu lat zajmującym się zagadnieniami estetyki, leczy wszelkie skazy i niedoskonałości skóry.

W dzisiejszym artkule przyjrzymy się bliżej zagadnieniu tłustej cery i problemami jakie się z tym wiążą.  

Jak rozpoznać tłustą cerę

Cera tłusta jest dość powszechnym typem skóry , charakteryzuje się nadmierną ilością wydzielanego sebum, z powodu większej wrażliwości męskich receptorów , znajdujących się w meszkach włosowych.

Wrażliwość ta jest oczywiście różna w zależności od osoby, w związku z tym występują różne stopnie skóry tłustej. Jednak we wszystkich tych przypadkach cechą wspólną jest to, że skóra tłusta ma tendencję do tworzenia zaskórników otwartych i zamkniętych oraz pryszczy.

Wady skóry tłustej

Zaskórniki

Spośród wszystkich wad cery tłustej zapewne najbardziej denerwujące i rzucające się w oczy jest tworzenie się zaskórników.

Powstawanie zaskórników spowodowane jest nadmiernym wydzielaniem sebum i jego zastojem oraz nadmiernym rogowaceniem ujść meszków włosowo-łojowych. Podczas procesu keratynizacji dochodzi do obumierania komórek i wypychania ich z głębszych warstw skóry przez inne , młode, nowe komórki. Jednak w przypadku skóry tłustej nadmiar łoju w połączeniu z martwymi komórkami prowadzi do niedrożności i zatkania porów, a w konsekwencji do tworzenia się zaskórników otwartych i zamkniętych, które mogą prowadzić do powstania innych stanów zapalnych. 

Dlatego nigdy nie zapominaj, że tłusta cera jest podatna na powstawanie trądziku

Zalety posiadania skóry tłustej

Jedną z podstawowych zalet tłustej skóry jest to, że w przeciwieństwie do suchej, nie trzeba jej nawadniać.

Dzięki temu, iż na skórze tłustej znajduje się zwykle większa ilość  sebum, niż na suchej czy mieszanej, nie dochodzi do jej odwonienia. Warstwa rogowa naskórka hamuje proces parowania, dzięki czemu mamy zawsze zachowany wysoki stopień nawilżenia.

Z tego też powodu przed zastosowaniem kosmetyków nawilżających zaleca się ocenę stopnia nawilżenia skóry tłustej.

Stosowanie niewłaściwych, mocno nawilżających kosmetyków w przypadku cery tłustej może prowadzić do obrzęku warstwy rogowej naskórka i pogorszenia jej stanu.

Postępując w ten sposób doprowadzamy do zamknięcia i niedrożności porów oraz powstawania (nawet po upływie kilku tygodniach) zaskórników i wykwitów skórnych.

Przyczyną pojawiania się lub spotęgowania istniejących zaskórników mogą być też kosmetyki!

W kosmetykach występuje wiele składników komedogennych, czyli zapychających pory skóry. Dlatego warto czytać składy kosmetyków, obserwować swoją skórę i eliminować produkty zawierające substancje, które nam szkodzą.

Dla tych właśnie powodów ważne jest wybieranie kosmetyków ze specjalnym przeznaczeniem dla cery tłustej, także, a nawet przede wszystkim do makijażu!

Jeśli chodzi o makijaż, skóra tłusta także tutaj sprawia trochę kłopotu.  Charakterystycznie błyszczy się, jej powierzchnia jest mniej lub bardziej tłusta w niektórych miejscach, nałożenie makijażu i utrzymanie go w poprawności  jest utrudnione. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednio dobranych produktów, ze specjalnym przeznaczeniem do cery tłustej.

Kosmetyki pielęgnacyjne i do makijażu dla cery tłustej i trądzikowej

Podstawowa i najważniejsza rada dla osób z cerą tłustą to unikanie kremów i podkładów  nie przeznaczonych do tego typu skóry.

Po delikatnym i nieinwazyjnym oczyszczeniu , skóra tłusta jest już odpowiednio nawilżona i gotowa do przyjęcia makijażu.

Jeśli chodzi o makijaż dla skóry tłustej  jako podkład zaleca się stosowanie raczej produktów w sypkiej postaci, niż kremowej, np. podkład w pudrze.  

Są 4 powody, dla których warto używać tych produktów:

  1. Nie dochodzi do nadmiernego nawilżenia skóry;
  2. Zapobiegają efektowi  „świecenia się” skóry, gdyż mają właściwości matujące; 
  3. Zwiększają trwałość makijażu, pochłaniając nadmiar sebum;
  4. Zapobiegają pojawianiu się zaskórników otwartych i zamkniętych  oraz różnego rodzaju wyprysków.

Mity na temat kosmetyków „bezolejowych”

Nie jest prawdą, ze istnieją kosmetyki zupełnie „bezolejowe”, dla przykładu nawet podkład w pudrze (compact foundation)zawiera w swym składzie naturalne oleje i substancje tłuszczowe niezbędne do „związania” występującego w dużych ilościach proszku (np.  mika i krzemionka).

Jednak w pudrach sypkich do skór tłustych, oleje te i substancje tłuszczowe występują w bardzo niskich stężeniach. Dzięki temu idealnie nadają się one do stosowania na skórę tłustą i trądzikową, gdyż silnie absorbują nadmiar wydzielanego sebum.

Możliwe jest także połączenie pudrów z podkładem w pudrze, aby osiągnąć długotrwały efekt makijażu.

W przypadku cery tłustej lub lekko tłustej można zastosować także podkład w płynie, zawierający w swym składzie proszek-krzemionkę, która ma doskonałe właściwości absorbujące i dające matowy efekt.

Porady dla osób z cerą mieszaną

Skóra mieszana jest skórą, która w niektórych partiach jest tłusta, a w innych sucha i szorstka. Efektem tego nie jest brak wydziela się sebum lecz nadmierne rogowacenie naskórka i gromadzenie się martwych komórek naskórka.

W takich przypadkach, częstym błędem jest myślenie, że ma się suchą skórę i nadmierne jej nawilżanie.

Znacznie lepszym sposobem jest natomiast użycie od czasu do czasu delikatnego peelingu do twarzy w celu usunięcia martwych komórek i wyrównania powierzchni skóry.

Wówczas po takim zabiegu, także aplikacja bazy czy podkładu w pudrze będzie lepsza, a efekt makijażu dodatkowo wzmocniony.

Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać, zwłaszcza jeśli się ma tłustą i trądzikową cerę to dokładne mycie i odkażenie używanych do wykonania makijażu akcesoriów, pędzli, blendera itp.

Możesz to zrobić w prosty sposób używając rozcieńczonego szamponu lub mydła w płynie i na koniec spryskać środkiem dezynfekującym.

No Comments

Chris Johnson
26 września, 2018 11:30 am

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam blandit sem vel neque iaculis, vitae tempus lacus pellentesque. Nullam sed est vel massa laoreet varius. Sed euismod arcu ante, ac lacinia nunc venenatis eget. Sed bibendum, turpis vitae dapibus venenatis, urna ex blandit felis, eu faucibus mi sapien non velit. Aenean eu tempor lectus. Nulla bibendum, ipsum maximus facilisis ultrices, arcu augue.

Eddie Barkley
26 września, 2018 11:31 am

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam blandit sem vel neque iaculis, vitae tempus lacus pellentesque. Nullam sed est vel massa laoreet varius. Sed euismod arcu ante, ac lacinia nunc venenatis eget. Sed bibendum, turpis vitae dapibus venenatis, urna ex blandit felis, eu faucibus mi sapien non velit.

John Doe
26 września, 2018 11:31 am

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam blandit sem vel neque iaculis, vitae tempus lacus pellentesque. Nullam sed est vel massa laoreet varius. Sed euismod arcu ante, ac lacinia nunc venenatis eget. Sed bibendum, turpis vitae dapibus venenatis, urna ex blandit felis, eu faucibus mi sapien non velit.